TVP3 Wrocław nagrała w naszej pasiece fragment popularnego programu.
Mamy swoją minutkę w odcinku: “Doktor Haust i tajemnice ściśle jawne: Owady”.
https://wroclaw.tvp.pl/70343271/doktor-haust-i-tajemnice-scisle-jawne
Slot czasowy: 4:54 – 6:00 min.
Wewnątrz uli umieściliśmy mikrofony. Wreszcie słyszymy pszczoły. Szemrzą? Buczą? Huczą? To wciąga 🙂
Miodownik melisowaty to bardzo oryginalna, trudno dostępna roślina miododajna, o niezwykle aromatycznym zapachu. Poduszkowo-kępiasty pięciornik kwitnie późną wiosną i pięknie komponuje się z przetacznikami. Są to długo kwitnące byliny o pionowym i zwartym pokroju. Urocze kwiaty rudbeki o prostych słonecznych płatkach i ciemnym dużym oczku radują oczy do póżnej jesieni.
Na naszej rabacie zasadzono szereg roślin o właściwościach leczniczych. Należą do nich np. Jeżówki, Krwawnica pospolita czy Krwiściąg. W sąsiedztwie tych ziół znajdziemy Lebiodkę o zapachu oregano czy Tojeść Orszelinową, której białe kwiatostany przypominają “gęsie szyjki”.
Bodziszki i kocimiętki są niewymagające. Te pierwsze spotkasz na niemal wszystkich kontynentach. Latem, wydają liczne, wdzięczne, drobne kwiatuszki. Zimą, aromatyczne geranium pomoże zwalczyć infekcje. Kocimiętki są niepozorne, lecz bardzo atrakcyjne zapachowo. Kwitną długo, wabiąc owady i …koty.
Żółte kwiaty miododajnej nawłoci i liliowe kwiatostany rozchodnika okazałego zdobiły naszą rabatę od momentu powstania, jesienią tego roku. Chabry przywołujące na myśl dojrzałe łany zbóż i szałwia o intrygująco pachnących liściach, zakwitną w nadchodzącym roku. To już niedługo.
Pora na późnoletnio-jesienne dzielżany. Są dość wysokie. Mają piękne koszyczki kwiatowe w barwach od głębokiej żółci, przez kolor rudy po intensywną czerwień. W ich towarzystwie – Wiesiołek missouryjski o niezwykle delikatnych żółto-cytrynowych kwiatach, które otwierają się późnym popołudniem a więdną już kolejnego dnia rano.
Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-ND 3.0 PL)
Studenci Akademii Młodych Odkrywców zagościli w Ulopolis. Wizyta wyzwoliła autentyczne zainteresowanie.
Osy są wrogie pszczołom. Chętnie wykradną z ula pracowicie zebrane zasoby. Niestety, u wylotka czeka je spotkanie ze strażniczkami ula.
Jest już jesiennie i wydaje się, że wokół niewiele kwiatów. A jednak, nasze pszczoły wracają do ula obładowane żółtym pyłkiem. Czyżby to zasługa rabaty?
Na zewnątrz coraz chłodniej. Zmniejszyliśmy więc rozmiar wylotków. Pomaga to zapobiec przechłodzeniu uli. Pszczoły nie przejmują się tym ograniczeniem. Znajdują alternatywne wejścia.
Skończyliśmy sadzenie roślinek, zagrabiliśmy i posprzątaliśmy. Teraz podziwiamy całość. Zapraszamy!
Zobacz więcej materiałów >
Na naszej rabacie pojawiły się pierwsze roślinki. Sadzimy je w “miksie”. Mają różną wysokość, kształty liści i kolory kwiatów.
Zobacz więcej materiałów >
Zakładamy rabatę roślin miododajnych. Powstaje na Kampusie Głównym PWr, przy naszej pasiece. Ma 440 m2. Etap 1 to zdjęcie darni.
Zobacz więcej materiałów >
W Ulopolis odwirowaliśmy miód. Mamy go niewiele, lecz jest piękny i smaczny!
Zobacz więcej materiałów >
Czasami pszczoły łączą ramki mostkami z wosku. Wpływa to na wentylację ula. Niestety, aby wykonać przegląd, musimy przerwać połączenia.
Królowa pszczela ma identyfikator. Opalitka ułatwia znalezienie jej wśród pszczół na plastrze. Barwa znaczka mówi o wieku królowej.
.
.
.
.
Podczas cotygodniowego przeglądu zaobserwowaliśmy taniec pszczół. Ten charakterystyczny ruch jest sposobem przekazywania informacji.
.
.
.
.
Zarejestrowaliśmy proces wygryzania się nowej pszczoły. Dzięki niej rodziny w pasiece stają się coraz liczniejsze i rosną w siłę.
.
.
.
28 czerwca był bardzo upalnym dniem. Przez całą dobę temperatura powietrza w ulach przekraczała 34 °C, zaś w okolicach południa sięgała 38 °C. Dzięki kamerom skierowanym na wylotki zaobserwowaliśmy, że po zapadnięciu zmroku pszczoły wyległy przed ule. Takie zachowanie oznacza, że potrzebowały się ochłodzić.
.